Dijital Dönüşüm Müşterinizin Umurunda Değil

Ancak sizin umurunuzda olmalı. Müşteriniz sizden iyi hizmet aldığınız sürece kullandığınız teknolojileri merak etmez. Oysa siz, dijital yerliler çağında müşteriye iyi hizmet vermek ve sürdürülebilir kârlılık sağlamak için dijital dönüşüm yapmalısınız. Bunu da yenilikle (inovasyon) iyileştirmeyi (optimizasyon) birbirine karıştırmadan başarmalısınız. Peki nasıl? Zincir perakendenin dijital dönüşüm kralı Amazon’la görelim.

Devamını okuyun

Uber Robot Taksi ile Dijital Dönüşüm Başlatıyor

Paylaşım ekonomisinin en büyük temsilcilerinden Uber, Amerika’nın Pittsburgh şehrinde kendini süren arabalarla robot taksi hizmeti vermeye başlıyor. Volvo XC90 SUV modeliyle yapılacak test sürüşleri Uber yolcularına ücretsiz sunulacak. Peki robot taksi gelince paylaşım ekonomisi ne olacak?

Hani hep diyoruz ya 68 milyar dolarlık araç kiralama şirketi Uber’in tek bir taksisi yok ve Airbnb’nin de tek bir taşınmaz oteli yok diye, şimdi bunun dijital dönüşüm açısından ne anlama geldiğini görelim.

Bu konuyu şirketlerde yıkıcı inovasyon açısından ele alabiliriz. Uber bir araç kiralama hizmeti olarak insan sürücüler kullandı ve sırf bu nedenle taksi sürücülerinin oy potansiyelini korumak isteyen yönetimler tarafından birçok ülkede yasaklandı. Şimdi ise Uber bizzat kendi iş modelini inovasyon ile değiştirerek kendi kendini ekarte eden ve robot taksilerle kendine yepyeni bir pazar yaratan disruptive dijital dönüşüme yönleniyor.

Devamını okuyun

İnovasyon Yapmaya Nereden Başlayacaksınız?

Günümüzde bütün kurumsal firmalar inovasyon yapmak, dijital dönüşüm başlatmak veya mevcut yeniliklerle dönüşüm sürecine hız kazandırmak istiyor. Ancak, inovasyon konusuna yeni girenler yeniliğe nereden başlayacaklarını bilemezken, dijital dönüşüme başlayan bazı şirketler de şimdi nereden devam edileceği sorusunu cevaplayamıyor. Her ikisi de sürdürülebilir kârlılığa ket vuran sıkıntılar.

Elbette dijital dönüşümde her şirket ayrı bir ders kitabı. Ancak her şirket için geçerli tek bir sihirli formül olmasa da dijital dönüşüm ve inovasyon için işinizi kolaylaştıracak en iyi uygulamaları bu yazıda sıraladım.

Devamını okuyun

Dijital Müşteri Yolculuğu İnovasyonun Temeli

İlk yazımızda inovasyon ve dijital dönüşümün temellerinden söz ettik. Bu bölümde ise size dijital müşteri yolculuğundan söz edeceğim; çünkü kurumlar genellikle dijital pazarlamaya geçince dijital dönüşümü tamamladıklarını ve inovasyon yaptıklarını sanıyor. Yanlış! Ancak dijital pazarlama moda olduğu için 2016 – 2020 yılında nasıl dijital pazarlama yapılacağına dair temel noktaları anlatabiliriz.

Devamını okuyun

Şirketlerde İnovasyon Nasıl Yapılır?

İnovasyon (yenilik) kurumlarda dijital dönüşümün ayrılmaz bir parçası. Peki şirketinizde nasıl yenilik yapacaksınız? Birinin gelip de size tam olarak ne yapacağınızı söylemesini bekliyorsanız yenilik yarışına geriden değil, resmen tersten başladınız demektir. Bu işi “Yazılım mı alalım, danışman mı alalım?” diye sorarak başaramazsınız. Hatta önce yazılım alın ve içiniz rahat etsin. Nasıl olsa daha sonra danışmana ihtiyacınız olacak.

Devamını okuyun