İnovasyon Yapmaya Nereden Başlayacaksınız?

Günümüzde bütün kurumsal firmalar inovasyon yapmak, dijital dönüşüm başlatmak veya mevcut yeniliklerle dönüşüm sürecine hız kazandırmak istiyor. Ancak, inovasyon konusuna yeni girenler yeniliğe nereden başlayacaklarını bilemezken, dijital dönüşüme başlayan bazı şirketler de şimdi nereden devam edileceği sorusunu cevaplayamıyor. Her ikisi de sürdürülebilir kârlılığa ket vuran sıkıntılar.

Elbette dijital dönüşümde her şirket ayrı bir ders kitabı. Ancak her şirket için geçerli tek bir sihirli formül olmasa da dijital dönüşüm ve inovasyon için işinizi kolaylaştıracak en iyi uygulamaları bu yazıda sıraladım.

İnovasyon dijital dönüşümün can suyu

Öncelikle dijitalleşme inovasyon ile desteklenmezse pazardaki fırsatları kaçırma riski doğuyor. Bu noktada her dijital dönüşüm planının inovasyon olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, şirketteki yakınsamış iç süreçlerin tek bir işbirliği ekranından yönetilmesi inovasyon değil de iyileştirme (optimizasyon) olarak adlandırılıyor. Bunlar maliyetleri azaltıyor, ancak doğrudan rekabet gücünü artırmıyor.

Bununla birlikte blockchain zincirleme kimlik doğrulama, kişisel dijital asistanlar ve mali müşavirlik botları gibi çözümler yenilik kapsamına giriyor. Kısacası inovasyon yeni fikirleri kullanışlı ve kârlı iş modelleri halinde uygulamaya dökmek olarak yorumlanıyor. Bu bağlamda yaratıcı olmak yetmiyor. Aynı zamanda bunu belirli bir yönteme; bir ürün, hizmet ve/veya iş sürecine dönüştürmek gerekiyor. Şimdi inovasyon ve dijital dönüşümün kırılımına bakalım.

Yeniliğin önündeki engelleri nasıl aşacaksınız?

  • Hangi alanlarda inovasyon yapacaksınız? (Doğrudan dijital dönüşüm hedefleriyle ilgili)
  • Hangi yenilik modelini kullanacaksınız? (Kod yazmak gibi düşünülebilir: Hintlilere tam yazılım işi mi yaptırılacak? Amerikalılara add-on veya Avrupalılara add-in siparişi mi verilecek?)
  • Önce yeniliğin önündeki engelleri kırmalısınız
  • İlk bariyer acil işlerin egemenliği: Yenilik yapmak için normalde başka önemli işleri olan personelin inovasyona zaman ayırması gerekiyor. Bu kişiler iş yetiştirelim derken yeni fikirleri hayata geçirmeye odaklanabilecekler mi?

Çözüm: Tek işi inovasyon olan tecrübeli bir yönetici atayın ve performansını yenilik başarısına göre ölçün.

Hangi alanda inovasyon yapacaksınız

Buna karar verilmezse bir türlü harekete geçmek mümkün olmuyor ve işler kadroların gözünde büyüyor. Daha kötüsü, projede yanlış alanlara öncelik verilirse yenilikten verim alınamıyor.

Çözüm: Önce dijital dönüşüm stratejisi belirlemeli ve inovasyonu baştan buna dahil etmelisiniz. Bu noktada hangi alanların öncelikli olduğuna karar vermeniz önem taşıyor. Ardından yol haritası çıkarılıyor ve deneyimli kadrolar işe koşuluyor. Sonuçta kervan yolda düzülmüyor.

Şirket içi iletişimi nasıl güçlendireceksiniz?

Açıkçası bu iş bir pazarlama müdürünün çevirmen veya yazılımcıya iş yaptırmasına benziyor. Yazılımcılar ile pazarlama müdürlerinin kafa yapısı farklı oluyor. Örneğin şirketiniz dış kaynak firmasının sizi veya sektörünüzü iyi anlamadığını düşünebilir. Öte yandan dış kaynak firması da şirketinizin kendi sektöründeki teknolojiyi anlamadığını söyleyebilir. İkiniz Ancak, kimin ne kadar haklı olduğu önemli değil. Önemli olan iletişimi güçlendirmek. Aksi takdirde dijital dönüşüm yürümez.

Çözüm: Dijital dönüşüme hazırlık toplantıları yaparak bu konudaki beklentileri baştan ortaya koymak ve sabırlı davranıp önce inovasyon için ortak bir dil üretmek gerekiyor. Ayrıca dış kaynak şirketinde sektörünüzde tecrübe sahibi olan kadrolar bulunmasını sağlamak işleri kolaylaştırıyor.

Nasıl işe yarar fikir bulacaksınız?

  • İnovasyon yaparken en kritik ve aldatıcı soru bu: Hemen her fikir işe yarayabilir. Önemli olan dijital dönüşüm hedeflerine uygun fikri seçip bunu doğru şekilde uygulamaktır. Müşteriler ne bekliyor? İstenen iyileştirme yapılabilecek mi? Ya taleple başa çıkılamazsa ne gibi önlemler alınacak?

Çözüm: Önce konsept kanıtları oluşturmak ve simülasyon yapmak gerekiyor. Bunun ardından A/B testleri ile yenilikçi çözümün doğru çalıştığı denetleniyor. Bunu ürün prototipi gibi düşünmek ve daha önce yapılan yeniliklerin iş akışını örnek alarak riskleri azaltmak faydalı oluyor. Ardından pilot uygulama aşaması geliyor. Böylece yazılımda beta testi yapar gibi yeniliği kullanıcı deneyimi, müşteri deneyimi ve müşteri yolculuğu açısından test etmek mümkün oluyor.

Ana iş koluna nasıl entegre edeceksiniz?

  • Dijital dönüşüm güzel bir şey, ama işe yaraması için en radikal inovasyonları bile mevcut sisteme entegre etmek gerekiyor. Günümüzde veri koruma ve büyük veri yönetiminde teknik şartname ve regülasyonlar sınırlayıcı olduğu için bunu yapmak daha da zorlaşıyor.

Çözüm: İnovasyon yaparken nokta atışı yapmaya dikkat etmek gerekiyor. Yeni ürün, çözüm, süreç veya hizmetin mevcut sistemin neresine ekleneceğini önceden belirlemek büyük avantaj sağlıyor. Yoksa bu iş kilit olmadan anahtar yapmaya benziyor. Pazarlamada anahtar teslim olarak sunulan bütün çözümlerin önce anahtarın gireceği bir kilit gerektirdiğine dikkat etmek gerekiyor.

Ancak bunu yapmanın göreli basit bir yolu var: İnovasyon ekibine sistem entegratörünü ve ana iş kolu uzmanlarının temsilcilerini dahil etmek işleri hızlandırıyor. Kadrolar büyüdüğü için inovasyon maliyetleri hızla artıyorsa daha işin başında pazarlık ederek kârlılığı korumak gerekiyor.

En iyi çözüm: Bu konudaki en iyi çözüm hizmet sağlayıcısı ve çözüm ortaklarıyla açık süreçlerle çalışmayı gerektiren bir online-mobil strateji geliştirmek. İşte bunun için sürecin en baştan dijital dönüşüm yol haritasına dahil edilmesi gerekiyor. Çevik dijital dönüşüm yöntemleri burada ortaya çıkıyor.

inovasyon-dijital_dönüşüm-fintech-iş_geliştirme-finans

İnovasyon sonrası optimizasyon problemlerini nasıl çözeceksiniz?

  • Bu aşamada şirketin pilot uygulamayı / beta testini tamamlayıp yeniliği şirket genelinde kullanıma alması söz konusu. Şirketin karşısına çıkabilecek sorunlar arasında şunlar yer alıyor: Son anda anlaşılan buglar, müşterinin olumsuz tepkisi veya ek talepleri, veri koruma için gereken yeni uygulamalar.

Çözüm: Bu riskleri daha projenin başında hesaba katmak gerekiyor. Dış kaynak risk yönetimi stratejisinin tüm teknoloji çözüm ve servis sağlayıcılarını kapsamasını sağlamak uygulama sorunlarını büyük ölçüde azaltıyor. Çözüm sağlayıcılarla olan ilişkileri yöneten aktif bir ekip kurulması kolaylık sağlıyor. Özellikle de devletin bunu şart koştuğu durumlarda.

Bu noktada yeniliklerde aktif olarak çalışan takımı kurum bünyesinde barındırmak daha iyi sonuç veriyor; çünkü dış kaynak kullanımı üçüncü taraf risklerini artırabiliyor. Bu takımı asıl işi işletme risk yönetimi optimizasyonu için test yapmak olmalı. Bunu da ilgili inovasyon uygulanmadan önce yapmalı. Böylece dijital dönüşüm ve inovasyon konusunu sürdürülebilir kârlılığa odaklamak mümkün oluyor.

Bu yazının devamında inovasyon konusunu bir adım ileriye taşıyıp kendi geliştirdiği disruptive teknolojilerle kendi kendini ekarte eden yenilikçi şirketleri anlatacağım. Mega unicorn girişimciler kurumlarda dijital dönüşüm ve inovasyon için önemli ipuçları sağlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *