Şirketlerde İnovasyon Nasıl Yapılır?

İnovasyon (yenilik) kurumlarda dijital dönüşümün ayrılmaz bir parçası. Peki şirketinizde nasıl yenilik yapacaksınız? Birinin gelip de size tam olarak ne yapacağınızı söylemesini bekliyorsanız yenilik yarışına geriden değil, resmen tersten başladınız demektir. Bu işi “Yazılım mı alalım, danışman mı alalım?” diye sorarak başaramazsınız. Hatta önce yazılım alın ve içiniz rahat etsin. Nasıl olsa daha sonra danışmana ihtiyacınız olacak.

Ancak gerçekten inovasyon yapmak istiyorsanız

Önce inovasyonun dijital dönüşümün bir parçası olduğunu fark etmeniz gerekiyor. İnovasyon olmadan dijital dönüşüm olmaz. Öte yandan aldığınız eğitimlerde ve okuduğunuz kitaplarda sürekli şu söyleniyor: Kurumlarda dijital dönüşüm için zihniyet değişikliği gerekir.

Peki zihniyet değişikliğini nasıl yapacaksınız? Elbette inovasyon yaparak; ama inovasyona şirketinizde nereden başlayacaksınız? İşte zihniyet değişikliği tam da bu sorunun cevabını vermekten geçiyor.

Öncelikle yeniliğin ne olduğunu anlayacaksınız. Sonra kurumunuzun dijital dönüşüme hazırlık düzeyini ölçecek ve ardından da uzman danışmanlar kadrosu yardımıyla strateji belirleyip dijital dönüşüm yol haritası çıkaracaksınız.

Evet, danışmana ihtiyacınız var

Ancak, danışmanın vaktini ve şirketinizin parasını boşa harcamamak için yukarıda birkaç soruda dile getirdiğim farkındalığı oluşturmanız gerekiyor. İnovasyon için yukarıdaki soruları sormaya ve cevaplamaya başladığınız anda bilinçlenmeye de başlarsınız ve dijital dönüşüm için zihniyet değişikliği şart denilen şey gerçek olur.

İnovasyona nereden ve nasıl başlayacaksınız?

En büyük sıkıntınız üç aylık kotaları doldurmak, mevcut işlere koşturmak ve yeni müşterileri kovalamak. Bütün bu rutin içinde inovasyon yapmaya vakit ayırmak en büyük dert. Ancak bütün bunlara rağmen inovasyon için gerekli kadroları ayırarak işe başlamanız lazım.

Yoksa günlük rutin içinde bir sabah işe gelip raporları okuduğunuzda ana faaliyet alanınızdaki iş hacminin azaldığını fark edeceksiniz. Tamam deyip sevineceksiniz. “Bugün çok çalışmayacağım!” Peki işleriniz her gün azar azar azalmaya başlarsa ne olacak? Geçmiş olsun. Siz statükoyu korur ve satış kotalarını doldurmaya çalışırken, bu yılki turizm kampanyanız üzerinde çalışırken hedef kitleniz, müşterileriniz ve pazar trendleri değişti. Artık piyasanın dışında kaldınız. Ekarte oldunuz.

Önce iyi haber

Korkmayın, sadece geceleyin kabus gördünüz ama işleriniz şimdilik tıkırında. Sonra kötü haber: Bu senaryo her gün bazı şirketler için gerçek oluyor ve bir gün sizin için de gerçek olabilir. Peki ne yapabilirsiniz?

Tebrikler, inovasyon için gerekli zihniyet değişikliğine hoş geldiniz

Akşam yattığınız zaman bu sorular kısa süreliğine de olsa zihninizi kurcalıyorsa şirketiniz için doğru yoldasınız. Öyleyse hemen inovasyonla ilgili somut yöntemler verelim: Öncelikle pazarlama ve satış yapmak güzeldir. Ancak yenilik yapacaksınız önce nasıl ve neden satış yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Her ne satıyorsanız çok satıyorsunuz, tamam. Peki neden çok satmayı başardığınızı biliyor musunuz? Yeniliğin amacı sürdürülebilir kârlılık olduğu için bunun farkında olmanız önemli.

Kendinizi bilin

Yoksa United Airlines ve diğer şirketlerin düştüğü ikili tuzağa düşersiniz: Bakın ne yaptılar? Öncelikle yolculara uçaklarda koltuklar arasındaki diz mesafesini artırmak isteyip istemediklerini sordular. Yolcular da “Tabii, daha fazla diz mesafesi isteriz” dedi. İkincisi de havayolu şirketleri bu değişikliği inovasyon sandılar.

Ardından da koltuk diz mesafesini artırdılar! Peki ne oldu? Uçaklarda koltuk sayısı azaldı. Bu yüzden az koltuklu uçaklarda bilet fiyatları arttı. Ancak yolcular dar koltuklar daha ucuz olduğu için diz mesafesi dar olan uçaklara binmeye devam ettiler.

İnovasyon ve bir bütün halinde dijital dönüşüm için bundan çıkacak iki ders var:

  • Hedef kitleniz bazı konularda yakınıp yeni ürün isteyebilir; ama yeni ürüne para vermek yerine paşa paşa eski ürünü kullanmaya devam edebilir (Kendinizi bilin ve hedef kitlenizi bilin. Yoksa inovasyona nereden başlayacağınızı bilemezsiniz).
  • Optimizasyon ile inovasyonu birbirine karıştırmayın.

Optimizasyon ve inovasyon arasındaki farkla devam edelim

  • Optimizasyon (iyileştirme) aynı şeyi daha iyi yapmaktır. Örneğin pazarlamada otomasyon.
  • İnovasyon (yenilik) yeni katma değerli çözümler için yeni şeyler yaratmaktır (yeni iş kolu, yeni ürün, yeni hizmet, yeni iş süreçleri).
  • Disruption (önce yıkıcı, sonra yapıcı yenilikler) ise inovasyon eski işinizi ıskartaya çıkardığı zaman gerçekleşir. Akılcı ve şanslıysanız eski işinizi siz ıskartaya çıkarırsınız. Tıpkı Uber’in yaptığı gibi ve ileride buna geri geleceğim.

Paniklediniz mi?

Endişelenmeyin, Çevik Dijital Dönüşüm Enstitüsü yazılarında dijital dönüşüm, yenilik, iyileştirme ve disruption alanında en iyi uygulamalarla ilgili ipuçlarını vereceğim. Eğitimlerde ise birebir nasıl yapıldığını, yapılacağını anlatacağım. Ancak Yıldız Savaşları’nda Yoda’nın söylediği birkaç sözü örnek verebilirim:

“Yap ya da yapma, denemek yoktur.”

“Başaramıyorsun, çünkü inanmıyorsun.”

Ve “Korkmuyorum” diyen Luke Skywalker’a verdiği cevap: “Evet, korkacaksın.” (Bunu inovasyon yapmayan şirketlerin gelecekteki yerlerini tehlikeye atması olarak görebilirsiniz).

Ancak ben daha net söyleyeceğim: Bugün para kazanmak güzel, Parayı elde tutmak da güzel. Ancak önümüzdeki 3, 5, 10 yıl içinde nasıl para kazanacağını bilmek daha güzel. İnovasyon ve dijital dönüşüm bunun için var.

inovasyon-dijital_dönüşüm-yenilik-optimizasyon-iş_geliştirme

İş fikri ve yenilik

İnovasyonla ilgili ilk dersimiz neydi? Zihniyet değişikliği ve inovasyon ile optimizasyon arasındaki farkı anlamak.

İkinci dersimiz ise iş fikri ve yaratıcılığı dijital dönüşüm ile inovasyonda pratik olarak uygulamak.

Sevgili dostlar, herkesin iş fikri var. Türkiye’nin ve Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin kadroları yaratıcı insanlarla kaynıyor. İş fikri ve yaratıcılık konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Ancak iş fikrini hayata geçirmek konusunda büyük eksikliklerimiz var.

Kurumların iş fikirlerini o şirketin çalışma biçimine, hedeflerine göre iş süreçlerine dökecek ve sürdürülebilir kârlılık sağlayan yenilikler yapacak kadrolara ihtiyacı var. Hani sürekli soruyorsunuz ya, “İnovasyon yapmam lazım, ama nereden başlayacağım?” diye… İşte buradan başlayacaksınız.

Yazının sonraki bölümünde biz de buradan devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *